Jak celebrować?

Stoimy dzisiaj w obliczu wielkich wyzwań: katastrofy klimatycznej, nierówności społeczno-ekonomicznych, wojen. Postęp technologiczny, będący efektem pracy wielu marzycieli i marzycielek, może być odpowiedzią na wiele wspomnianych wcześniej wyzwań. Jednak jak dostosować technologię, żeby nam służyła? Czego technologia nie jest w stanie zastąpić?

Coraz częściej słyszymy o nowych zastosowaniach dla sztucznej inteligencji. Logistyka, produkcja, transport, copywriting, marketing to tylko wybrane branże w której ta technologia ma coraz częstsze zastosowanie. Czy są jednak obszary, w których człowiek jest niezastąpiony? 

Najważniejszym z nich wydają się  relacje. To one, pomimo wielu narzędzi ułatwiających komunikację stanowią obszar, w którym centrum jesteśmy my. Relacje zawsze będą zależały w przeważającej mierze od nas, od naszych pragnień, zaangażowania, doświadczeń. 

Drugim aspektem, który z naszej perspektywy też jest niezwykle ważny jest to, co na poziomie firmy czy organizacji nazywamy misją i wizją, a na poziomie jednostki – marzeniami. Słowem kluczem jest tutaj pragnienie, czyli głęboka chęć czegoś, zarówno dla siebie jak i dla innych. Pragnienie to wewnętrzna moc, która popycha nas do realizacji naszych marzeń

Te dwa aspekty człowieczeństwa: relacje i marzenia spotkały się w tym roku w ramach 13. edycji akcji #2h4family. 

Zdjęcie na środku

Wielkie marzenia łączą pokolenia!

Szczera rozmowa o marzeniach może być świetnym punktem wyjścia do zbudowania i pogłębienia relacji. Poniżej podsuwamy Wam kilka inspiracji jak podejść do tego tematu z Waszymi najbliższymi.  

  • Spytajcie swoich bliskich, jakie w tym momencie mają największe, choć drobne, marzenie. Zjeść szarlotkę taką, jak robi Babcia? Pospacerować po górach? Obejrzeć wschód słońca?  Później wspólnie zrealizujecie Wasze małe marzenia!
  • O czym marzyliście jako dzieci? O czym marzą Wasze dzieci lub najbliższe osoby? Porozmawiajcie o swoich marzeniach i o tym, jak wpływają na nie czasy, w których żyjecie.
  • Narysujcie wspólnie z najbliższymi mapę Świata Waszych Marzeń. Czego nie może na niej zabraknąć?
  • Dowiedzcie się, po kryjomu, jakie są marzenia najbliższych Wam osób. Jeśli któreś jesteście w stanie zrealizować, zróbcie im niespodziankę!

Wszyscy marzymy. Niektórzy o empatycznym i sprawiedliwym świecie, inni o wielkiej porcji lodów. Wiele naszych marzeń dzielimy z innymi osobami. Jeśli okaże się, że Ty i Twoi najbliżsi macie podobne marzenia, ich realizacja może być wspaniałą okazją do wspólnego spędzenia czasu. Spróbujcie wspólnie pomarzyć 15 maja w Międzynarodowy Dzień Rodzin. A najlepiej – dzielcie się ze sobą marzeniami regularnie. Sami zobaczycie, jakie to wspaniałe dla jakości życia.

Jak zacząć dobrą rozmowę? 

Porozmawiajcie o Waszych marzeniach i pasjach:

  • Z jaką super-mocą chciałbyś się jutro obudzić?
  • Czy macie Waszą wspólną rodzinną pasję? Czy ona jest w Waszej rodzinie od pokoleń?
  • Czy znasz pasję dziadka z dzieciństwa?
  • Co kolekcjonowała babcia, gdy była w podstawówce? A może Ty z pasją zbierasz jakieś przedmioty?
  • Co, według Ciebie, oznacza zwrot “zarażać pasją”? Znasz osoby, które zarażają pasją (w szkole, w pracy)? A może sam/sama potrafisz zarazić? Opowiedz, co jest potrzebne, aby zarażać ludzi pasją.
  • Radosne przyjęcie na wiele osób, czy cicha rozmowa do rana z bliską Ci osobą? Uzasadnij swój wybór.
  • O co poprosisz Złotą Rybkę? A Twoja mama? Zapytaj bliskie osoby o pasje i marzenia!
Zdjęcie na środku

ASK ME – stworzona przez Instytut Humanites gra zawiera karty z zestawami pytań, dzięki którym poznasz lepiej swoją rodzinę czy grupę znajomych osób. Myślisz, że wiesz o nich wszystko? A czy wiesz, jaka postać z kreskówki jest najbardziej inspirująca dla Twojej Mamy, co dla Twojego Taty oznacza bycie szczęśliwym i spełnionym człowiekiem, jaka życiowa porażka wyszła Twojej Babci na dobre? Sięgnij po karty ASK ME i odkryj tajemnice ludzi, co do których sądzisz, że świetnie ich znasz!

Zdjęcie na środku