Mowa-trawa, gadka szmatka, small talk, nawijanie makaronu na uszy… Czytaj więcej
Amanda Szeligowska, koordynator akcji Dwie Godziny dla Rodziny była gościem Kuriera Mazowieckiego TVP3. W rozmowie Czytaj więcej
W zielonych oczach matki
Świeci wiosenna łąka,
Słońce na drzewach śpiewa Czytaj więcej
Szanowni Państwo,
W związku z tym, że od 25 maja będzie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego Czytaj więcej
Fundacja Humanites objęła patronatem V Festiwal Rodzin.
W najbliższą niedzielę, 27 maja, na warszawskiej Legii Czytaj więcej
Wspomnienia wspólnych, rodzinnych gier i zabaw wzruszają i przywołują obrazy bliskie sercu. Tym razem do wspomnień Czytaj więcej
Kuba Przygoński kierowca rajdowego Orlen Team zapraszam do VII Edycji Akcji Dwie Godziny Dla Rodziny. Czytaj więcej
Wymagania:
Grać można wszędzie w domu, w ogrodzie, w parku.
Czas:
Aż do znudzenia 🙂
Uczestnicy:
Od 2 do…
Akcesoria:
Gry planszowe:
I inne 🙂
Zasady gry:
Na pewno trudno jest dobrać idealną grę dla wszystkich członków rodziny, szczególnie jeśli dzieci dzieli duża różnica wieku. Warto więc traktować zasady gry trochę luźniej i zmieniać je w zależności od wieku i stopnia rozwoju maluchów albo nawet tworzyć dodatkowe reguły dla każdego z graczy. Ważne, żeby wszyscy znajdowali przyjemność podczas wspólnej gry, uczyli się uczciwej rywalizacji i umiejętności przegrywania.
Wymagania:
Grać można na podwórku, w szkole.
Czas:
Aż do znudzenia lub zakwasów 🙂
Uczestnicy:
1
Akcesoria:
Skakanka
Zasady gry:
Aby skakanie na skakance rzeczywiście było korzystne dla zdrowia i kondycji, trzeba przede wszystkim opanować odpowiednią technikę skakania. Aby dobrze skakać, trzeba:
Podczas skakania poruszają się nadgarstki i dłonie – to one wprawiają skakankę w ruch. Barki pozostają w tym czasie nieruchome. Skacze się tylko na palcach i na niewielką wysokość. Dopiero kiedy opanujemy podstawową technikę skakania, możemy wypróbować inne sposoby skakania na skakance, takie jak „ósemki”, czyli krzyżowanie skakanki podczas skoku, podskakiwanie na jednej nodze, bieganie w miejscu.
Wymagania:
Grać można na boisku, w parku, w ogrodzie, na plaży
Czas:
Aż do znudzenia lub zmęczenia 🙂
Uczestnicy:
2
Akcesoria:
Dwie rakietki i lotka, można jeszcze zastosować siatkę do gry
Zasady gry:
Kometka to rekreacyjne odbijanie lotki rakietami.
Sport badminton ma już konkretne zasady gry:
Badminton polega na przebijaniu lotki rakietami nad siatką. Zawodnicy stoją po dwóch jej stronach. Kort do badmintona ma wymiary 13,4 m na 5,18 m w grze pojedynczej. Gry deblowe (podwójne) toczone są na boisku o szerokości 6,1m. Siatka o szerokości 76 cm zawieszona jest na wysokości 1,524 m. Lotka o wadze od 4,74 g do 5,50 g wykonana jest z 16 piórek (naturalnych – gęsich lub syntetycznych). Punkt zdobywa się wtedy, kiedy przeciwnik nie jest w stanie odbić lotki zanim ona spadnie na jego pole gry lub upadnie po jego zagraniu poza pole gry przeciwnika. Osoba, która wygrała poprzednią akcję – serwisem rozpoczyna kolejną. W zależności od tego czy posiada aktualnie liczbę punktów parzystą czy nieparzystą serwuje z prawej lub lewej strony. Serwując, główka rakiety oraz jej kontakt z lotką musi być poniżej linii bioder zawodnika, lotka zagrana musi polecieć w przeciwległą ćwiartkę kortu. Mecz grany jest do dwóch wygranych setów do 21 punktów.
Wymagania:
Grać można wszędzie w domu, na podwórku, w szkole.
Czas:
Aż do znudzenia 🙂
Uczestnicy:
Od 1 do…
Akcesoria:
Chuska lub szalik – coś do zawiązania oczu
Zasady gry:
Jedna z osób jest Ciuciubabką. Ciuciubabka musi mieć zawiązane oczy np. chustą. Pozostali uczestnicy zabawy dotykając Ciuciubabkę muszą nią „kręcić” dookoł, powtarzając słowa:
Ciuciubabko kręć się kręć…
po wypowiedzeniu tych słów, gracze muszą uciekać, żeby Ciuciubabka ich nie złapała. Można oczywiście dotykać Ciuciubabkę, ale trzeba uważać, żeby nie zostać złapanym. Osoba, która zostanie złapana przez Ciuciubabkę, przejmuje rolę Ciuciubabki.
Wymagania:
Teren do gry na świeżym powietrzu, park, boisko, plac zabaw
Czas:
Do zgromadzenia 13 punktów przez zwycięzcę
Uczestnicy:
Od 2 do 6
Akcesoria:
6 stalowych kul + drewniana świnka + miarka
Zasady gry:
Wybierz dowolnie i zaznacz miejsce pierwszego rzutu (okręg ok. 40 cm) — wszyscy uczestnicy wykonują swoje rzuty z tego samego miejsca.
Osoba rozpoczynająca rozgrywkę wyrzuca świnkę na odległość 6 do 10 m od zaznaczonego miejsca — zachowując 1 m odstępu od przeszkód typu : obrzeże terenu gry, drzewo, ściana. Następnie ta sama osoba rzuca lub toczy swoją kulą tak aby ta zatrzymała się jak najbliżej świnki. Uwaga: podczas rzutu obie nogi gracza muszą mieć kontakt z podłożem.
Przeciwnik (lub pierwsza osoba z przeciwnego zespołu) rzuca następnie swoją kulę z wyznaczonego miejsca tak aby znalazła się ona bliżej świnki niż kula osoby rozpoczynającej rozgrywkę. Można umieścić swoją kulę bezpośrednio bliżej świnki lub wybić kulę przeciwnika. Można też przesunąć świnkę ale to świńskie zagranie 😉
Kolejne rzuty wykonuje osoba lub zespół, którego kula jest dalej od świnki. Rzuty takie wykonuje aż do momentu umieszczenia swojej kuli w bliższej pozycji do celu lub do skończenia zapasu wolnych kul do rzutu.
Gdy przeciwnik umieści swoją kulę bliżej świnki do gry wraca pierwsza osoba lub zespół.
Rozgrywka toczy się do wyrzucenia wszystkich kul osób lub zespołów przy zachowaniu zasady przemienności rzutów po umieszczeniu swojej kuli bliżej świnki.
Rozgrywkę wygrywa osoba lub zespół, która umieściła swoją kulę lub kule bliżej świnki.
Za rozgrywkę otrzymuje się tyle punktów ile swoich kul umieściliśmy bliżej świnki. W związku z tym wygrywając jedną rozgrywkę TRIPLET można zdobyć od 1 do 6 punktów, DUBLET od 1 do 6 punktów lub SINGIEL od 1 do 3 punktów.
Osoba lub zespół, który wygrał rozgrywkę rozpoczyna kolejną partię z miejsca ostatniego położenia świnki stosując się do wszystkich poprzednio opisanych zasad.
Cały mecz wygrywa osoba lub zespół, który jako pierwszy zgromadzi sumę 13 punktów.
Wymagania:
Grać można na plaży, w parku, na boisku szkolnym.
Czas:
Aż do znudzenia lub zakwasów 🙂
Uczestnicy:
Od 2 do…
Akcesoria:
dysk wyprodukowany z tworzywa sztucznego, najczęściej plastiku, o szerokości 20-25 cm
Zasady gry:
Ultimate frisbee to gra zespołowa we frisbee, a jej zasady stanowią połączenie rugby, piłki ręcznej, koszykówki i piłki nożnej. Gra jest widowiskowa, gracze muszą być szybcy i zręczni, to sport bezkontaktowy. Dyscyplina rozwija koordynację ruchową, a w ultimate frisbee grają zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Grając w ultimate frisbee używa się krążka o wadze 175 gramów.
Dog frisbee – specyficzna dyscyplina, w której zawodnikami są ludzie i psy. Jak nietrudno się domyślić, człowiek rzuca frisbee, a pies je łapie. Samo dog frisbee ma kilka odmian:
PKN ORLEN od wielu lat dba o pracowników i ich najbliższych, wspierając i podkreślając ważną rolę rodziny w życiu każdego człowieka. Czytaj więcej
Zapraszamy do krótkiego badania. Kto nie ma czasem przemyśleń na temat swojej równowagi w życiu? Jak się dziś oceniasz w tym zakresie? Czytaj więcej
Z jaką nową umiejętnością chciałaby jutro obudzić się Twoja żona? Jaki najlepszy prezent dostał Twój syn? Czytaj więcej
9 maja na profilu FB akcji Dwie Godziny dla Rodziny rusza konkurs Czytaj więcej
Recent Comments