Jak celebrować?

Jako tworzące społeczeństwo jednostki znajdujemy się coraz dalej od siebie nawzajem. Pandemia powiększyła dystans między ludźmi, upowszechnienie się pracy zdalnej sprawiło, że część z nas nie musi na co dzień spotykać kolegów i koleżanek z pracy. Jakiś czas temu naukowcy z University of Chicago przeprowadzili badanie, z którego wynika, że ludzie, którzy mają wysokie subiektywne poczucie samotności, siadają i stają nieco dalej od swojej rodziny i przyjaciół, niż osoby, które nie czują się samotne.

Jeśli tak dalej pójdzie, będzie nam do siebie coraz dalej. Warto podjąć kroki zaradcze – spróbujmy zbliżyć się do naszych, nomen omen, najbliższych. W tym miejscu chcemy Was zainspirować do tego, jak to zrobić w czasie akcji „Dwie Godziny dla Rodziny/Człowieka” i nie tylko!

Zdjęcie na środku

Z pasjami przez pokolenia!

  • Może malarstwo? Porysujcie razem z Waszymi Dziećmi. Narysujcie Idealny Świat – przy okazji dowiesz się, jak one go sobie wyobrażają.
  • Może gotowanie? Mądrość ludowa mówi, że przez żołądek do serca – wspólne spożywanie przygotowanych razem posiłków to ogromna, więziotwórcza przyjemność.
  • Rodzinny piknik?
  • Wyprawa w góry, albo wycieczka rowerowa?
  • Jeśli lubicie pisać, zabawę słowem – to zapraszamy do tegorocznego konkursu na motto do kolejnej edycji naszej kampanii!

Pasje mogą być różne – od zdobywania szczytów ośmiotysięczników po kolekcjonowanie kubków z kotkami. Jeśli włączysz w nie swoich najbliższych lub sam_a włączysz się w ich zamiłowania, odkryjecie zupełnie nowy wymiar bycia ze sobą. Bądźcie ze sobą chociaż w Międzynarodowy Dzień Rodzin, 15 maja. A najlepiej – bywajcie ze sobą regularnie. Sami zobaczycie, jakie to wspaniałe dla jakości życia.

Sięgnijcie po sztukę, odwiedźcie muzeum! Zobaczcie razem film!
Różne są definicje działalności artystycznej, ale większość osób raczej zgodzi się ze stwierdzeniem, że obcując ze sztuką, poznajemy świat przez pryzmat wrażliwości artystki lub artysty. Czemu nie robić tego z osobami, które są nam najbliższe?

Wybierzcie się do kina lub teatru, zwiedźcie muzeum, posłuchajcie razem muzyki. Nie gorszym wyborem będzie choćby serial na Netfliksie. Najważniejsze, abyście doświadczyli go RAZEM. Wymieńcie się później swoimi doświadczeniami. Może Twój Tata utożsami się z którąś z serialowych postaci, Mama nie słyszała nigdy lepszego wykonania mazurków Chopina, a Babcia odkryje, że jest fanką malarstwa Tamary Łempickiej? Sprawdźcie! Jeśli brakuje Wam pomysłów, skorzystajcie z naszych “polecajek”: tutaj.

Pasje naszych Ambasadorów

O pasje zapytaliśmy tegorocznych Ambasadorów i Ambasadorki akcji, Panią Stanisławę Celińską, którą kojarzymy przede wszystkich z wybitnych ról filmowych i teatralnych oraz doktora Tomasza Rożka, fizyka, dziennikarza naukowego i popularyzatora nauki. Doradcy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Założyciela Fundacji Nauka. To Lubię.

Co było wspólną pasją w domu rodzinnym pani Stanisławy Celińskiej?

.

Czym pasjonował się dr Tomasz Rożek jako dziecko? Czy od zawsze uwielbiał fizykę?

.

.

Co robiła pani Stanisława Celińska jako dziecko, kiedy wschodziło słońce?

.

Czasem to nie rodzinna pasja, ale rodzinna cecha sprawia, że odkrywamy, co nas w życiu kręci i podnieca. Zobaczcie co to było w przypadku rodziny Tomasza Rożka!

.

Zobaczcie, co w ubiegłym roku, nasi goście i gościnie, mówili na temat pielęgnowania więzi, dbania o relacje i drugiego człowieka: filmy z ambasadorami

Zdjęcie na środku

Jak zacząć dobrą rozmowę? 

Porozmawiajcie o Waszych marzeniach i pasjach:

  • Z jaką super-mocą chciałbyś się jutro obudzić?
  • Czy macie Waszą wspólną rodzinną pasję? Czy ona jest w Waszej rodzinie od pokoleń?
  • Czy znasz pasję dziadka z dzieciństwa?
  • Co kolekcjonowała babcia, gdy była w podstawówce? A może Ty z pasją zbierasz jakieś przedmioty?
  • Co, według Ciebie, oznacza zwrot “zarażać pasją”? Znasz osoby, które zarażają pasją (w szkole, w pracy)? A może sam/sama potrafisz zarazić? Opowiedz, co jest potrzebne, aby zarażać ludzi pasją.
  • Radosne przyjęcie na wiele osób, czy cicha rozmowa do rana z bliską Ci osobą? Uzasadnij swój wybór.
  • O co poprosisz Złotą Rybkę? A Twoja mama?

    Zapytaj bliskie osoby o pasje i marzenia!

 

Zobaczcie o co poprosiłby Złotą Rybkę Ambasador #2h4family – dr Tomasz Rożek:

 

 

Nic tak nie łączy jak wspomnienia! Powspominajcie razem: w co najbardziej lubiliście się bawić z rodzicami, dziadkami, kiedy byliście mali? Jaki był niezapomniany przysmak z dzieciństwa – co to było? A dla Twoich rodziców / dziadków?

O zbawiennym wpływie śmiechu na zdrowie i psychikę wiele już powiedziano, dlatego wykorzystajcie wspólne chwile właśnie na śmiech. Opowiedzcie sobie jaki był najlepszy psikus, który komuś zrobiliście? Zapytaj członków rodziny o najdziwniejszą rzecz, jaką w życiu zjedli, albo o najzabawniejszy blamaż, który stał się ich udziałem. Porozmawiajcie o tym, co niezawodnie sprawia, że się uśmiechacie? 

 

Polecamy wspólne gry:

DIXIT – ta piękna i prosta gra karciana została stworzona przez Jeana Louisa Roubira, francuskiego lekarza pracującego z młodzieżą przeżywającą trudności w środowisku szkolnym. Okazało się, że dysponując pięknymi kartami z baśniowymi obrazkami i wymyślając do nich skojarzenia, są w stanie lepiej poznać się nawzajem i nauczyć komunikacji bez przemocy. Co siedzi w nieświadomości Twoich Rodziców, Przyjaciółek, Kolegów z pracy? Zagraj z nimi i dowiedz się.

TABU – to również gra skojarzeń. Dostajesz hasło, które musisz przedstawić reszcie drużyny (np. „kot”) i zestaw słów, których nie możesz przy tym użyć (np. „zwierzę”, „pies”, „mleko”, „miauczeć”, „mysz”). Jeśli drużyna zgadnie, a Ty nie pomylisz się i nie złamiesz żadnego tabu, zyskujecie punkty. Niewykluczone, że w trakcie rozgrywki usłyszysz gromki śmiech najbardziej ponurego członka Twojej Rodziny 😊
To nasze propozycje, ale jeśli tylko są dobre chęci, wystarczy, że wygrzebiesz ze strychu starą planszę do chińczyka, albo wyjmiesz karty i rozegracie dobrze znanego tysiąca lub makao. Udanej zabawy!

ASK ME – stworzona przez Instytut Humanites gra zawiera karty z zestawami pytań, dzięki którym poznasz lepiej swoją rodzinę czy grupę znajomych osób. Myślisz, że wiesz o nich wszystko? A czy wiesz, jaka postać z kreskówki jest najbardziej inspirująca dla Twojej Mamy, co dla Twojego Taty oznacza bycie szczęśliwym i spełnionym człowiekiem, jaka życiowa porażka wyszła Twojej Babci na dobre? Sięgnij po karty ASK ME i odkryj tajemnice ludzi, co do których sądzisz, że świetnie ich znasz!

Zdjęcie na środku
Zdjęcie po lewej stronie

Odkryjcie w sobie homo ludens! Holenderski filozof Johan Huizinga orzekł, że jedną z cech, które wyróżniają człowieka spośród innych zwierząt, jest potrzeba i zdolność do bezinteresownej zabawy. Nazwał tę obserwację koncepcją homo ludens, czyli, tłumacząc z łaciny – człowieka bawiącego się. Zachęcamy Was do wspólnych gier i zabaw i polecamy takie, które wyjątkowo dobrze działają na więzi!

Wyjdźcie na świeże powietrze, poruszajcie się razem:
Wspólny spacer po pobliskim lesie jest równie dobry, jak regularny jogging z ulubionymi osobami. Macie psa? Może raz w tygodniu weźmiecie go na spacer wszyscy razem – będzie zachwycony. Wspólną rozrywką może być też wizyta w aquaparku, na ściance wspinaczkowej albo w kręglarni. To dobre dla zdrowia i dobre dla więzi.