2023

EDYCJA 2023 HASŁO PRZEWODNIE XII EDYCJI GLOBALNEGO RUCHU SPOŁECZNEGO #2h4family: „………………………………….”

HASŁO PRZEWODNIE XI edycji Globalnego Ruchu Społecznego Dwie Godziny dla Rodziny

W tym roku motto przewodnie miało brzmieć „Nasi Pupile i wspólne chwile” (którego autorem jest Pan Konrad Smolarek). To hasło wygrało ono w konkursie dla uczestników naszej kampanii na motto XI edycji #2h4family. Zwykle hasło wyłonione w konkursie przyświecało akcji na kolejny rok. Jednak wojna w Ukrainie zmieniła nasze plany, bo dla wielu ludzi i rodzin świat zmienił się z dnia na dzień.

W tym trudnym czasie szczególnie istotne było wsparcie, które otrzymywaliśmy od bliskich. Także wsparcie jakim my mogliśmy obdarzyć innych. Polacy i Polki zdali egzamin z Człowieczeństwa udzielając pomocy i goszcząc uciekinierów z Ukrainy.

Z uwagi na to, że nasza akcja jest dedykowana Rodzinie i Człowiekowi: powróciliśmy do pierwotnego sensu, hasła naszej akcji: Dwie Godziny dla Rodziny. Dla Człowieka.
Namawialiśmy Was abyście wiosną #2022 (i nie tylko) dzielili się dobrymi emocjami, dbali o więzi, bliskość, okazywali sobie uczucia, zrozumienie i empatię.

#2h4family to sprawdzony od 11 lat pomysł Humanites, na zbliżanie ludzi w pracy i w rodzinach, budujący wysoką kulturę pracy i zaangażowania. To propagowanie kultury dobrostanu, w której biznes realizuje swoje cele, a ludzie odnajdują sens!

15 maja – Międzynarodowy Dzień Rodzin – to doskonała okazja, aby na chwilę zatrzymać się i zastanowić, kiedy po raz ostatni dowiedzieliście się czegoś nowego o swoich bliskich. Taka idea przyświeca globalnemu ruchowi społecznemu Dwie Godziny dla Rodziny. Głęboko wierzymy w to, że ciekawość, uważność i dobre rozmowy są tym, co tworzy prawdziwe, autentyczne więzi. Zachęcamy więc Was, abyście wsparli w tym Waszych pracowników i podarowali im symboliczne dwie godziny, które oni przeznaczą na magiczny czas z najbliższymi.

Oto jak się włączyć w naszą akcję:

 • Zarejestrujcie firmę, do 15 maja: Formularz rejestracji
 • Skrócenie dnia pracy o symboliczne „Dwie Godziny”. Zastanówcie się nad podarowaniem tych dwóch godzin 15 maja lub w innym korespondującym z tą datą terminie. To nie jest obowiązkowe, choć 90% pracodawców skraca ten dzień. Wiele firm przekłada celebrowanie przysłowiowych 2 godzin na inne „rodzinne” dni, są to to na przykład: 1 września albo 1 czerwca. Często też inny „elastyczny” termin wynika ze specyfiki działania organizacji.
 • Namówcie Wasz Zespół do spędzenia tego czasu z bliskimi i to najlepiej międzypokoleniowo! Głównym celem #2h4family jest zainspirowanie Państwa i Państwa pracowników, aby ten dzień zadedykować dobrej rozmowie, wspomnieniom, poznawaniu się czy wspólnym poszukiwaniu tożsamości swojej Rodziny. Ten czas służy wzmacnianiu międzypokoleniowych więzi w rodzinach, w środowisku pracy, w naszym najbliższym społecznym otoczeniu.
 • Skorzystajcie z gotowych inspiracji, pomysłów i materiałów w zakładkach: Do pobrania, Jak celebrować.
 • Prześlijcie nam informację o sposobie realizacji kampanii w Waszej firmie: zdjęcia, przykłady pomysłów i aktywności, którymi Państwo wzbogaciliście świętowanie.

W ten sposób Wy, jako Pracodawca, Dział HR wspieracie pracowników w łączeniu ról zawodowych i prywatnych: budując kulturę, w której zatrudniamy człowieka, widząc go niego holistycznie, a nie tylko jako pracownika.

Dodatkowe elementy akcji #2h4Family to:

 • Udział w konkursach: dla Pracodawców i Pracowników – będą ogłaszane na stronie i na naszych kanałach w mediach społecznych: FB 2h4family, FB undacjahumanites
 • Zakup kart ASKME – to rodzinna lub zespołowa zabawa, w której doświadczamy współpracy i radości. Budujemy relacje i dzielimy się doświadczeniem. Pytania sprawiają, że odkrywamy na nowo, otwieramy się, zbliżamy się do siebie. Karty inspirują do ciekawych rozmów.
  Karty są „cegiełkami” na kolejną edycję akcji

Jesteśmy dumni, że na przestrzeni ostatnich lat nasze działania wsparło wiele znakomitych osobowości. W naszą akcję zaangażowali się między innymi: Andrzej Seweryn, Roma Gąsiorowska, i Kamil Stoch, Stanisław Sojka, Profesor Jerzy Bralczyk czy niezwykła DJ Wika. Ze wzruszeniem wspominamy także wsparcie, którego nam udzielił kilka lat temu Pan Zbigniew Wodecki.

Akcja Dwie Godziny dla Rodziny jest bardzo ceniona przez pracowników! pojawia się w top 10 benefitów wskazywanych w ogólnopolskich badaniach satysfakcji pracowników. Kampania nie tylko wzmacnia rodziny i zespoły w firmach, ma także pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne ludzi, a w efekcie działa na całe społeczeństwo.

W ostatnich latach #2h4family zmienia się w Globalny Ruch Społeczny na Rzecz Bliskości! Uczestniczy w niej już ponad milion pracowników, 1100 firm z 18 krajów.

Jak celebrować 15 maja 2022 r. Dwie Godziny dla Rodziny. Dwie Godziny dla Człowieka?

W tym roku w związku z wydarzeniami w Ukrainie zdecydowaliśmy się rozszerzyć motto tegorocznej edycji. Powróciliśmy do pierwotnego sensu naszej akcji: Dwie Godziny dla Rodziny. Dla Człowieka. Tak abyście mogli z naszą inspiracją i wsparciem zadbać o siebie i bliskich: dzielić się z nimi radością i dobrymi emocjami, pielęgnować więzi. To nie znaczy, że nie będziemy mówić o zwierzętach domowych w tym roku. Przecież nasi pupile są pełnoprawnymi członkami naszych rodzin, dobrymi przyjaciółmi. Zachęcają nas do aktywności, kształtują poczucie odpowiedzialności i troski, umacniają więzi. Natomiast, rezygnujemy w tym roku z motta ze zwierzakami jako hasła przewodniego do budowania wszystkich aktywności akcji #2h4family.

Pobierz materiały, weź udział w konkursach i zaproś do nich Pracowników!

Gotowe materiały do wykorzystania w Waszej firmowej komunikacji:

 • teksty, grafiki i plakaty do promocji akcji w firmie (w tym teksty maili do pracowników, komunikacji, PR-u, etc.), pobierz materiały dla Pracodawcy z zakładki „Pakiet komunikacyjny”

Weź udział w naszych konkursach: dla Pracowników i dla Pracodawców!

 • Konkurs na realizację akcji – dla Pracodawców: podstrona z informacjami , zamknęliśmy zgłoszenia, zapraszamy Was w przyszłym roku!
 • Konkurs dla Pracowników – odpowiedz co jest dla Ciebie najważniejsze w relacjach z bliskimi osobami (zakończony)
 • Konkurs dla Pracowników (zakończony) – dowiedz się jakie było zadanie i weź udział w przyszłym roku: konkurs na motto akcji

Powspominajcie razem!

 1. W co najbardziej lubiliście się bawić z rodzicami, dziadkami, kiedy byliście mali?
 2. Powspominaj z rodziną: jakie były pierwsze: prywatka/ impreza/ domówka/ nocowanko, na które poszliście – opowiedzcie o okolicznościach jej zorganizowania, kto tam był, co robiliście?
 3. Każdy ma ulubiony utwór – jaka jest ulubiona piosenka dzieci, rodziców? A dziadków?
 4. Niezapomniany przysmak z dzieciństwa – co to było? A co było najsmaczniejsze dla Twoich rodziców i dziadków?
 5. Porozmawiaj o przyjaciołach: kto był Twoim pierwszym najlepszym Przyjacielem? Zapytaj członków rodziny o ich przyjaciół z dawnych lat.
 6. Porozmawiajcie o tym jakie zwierzęta towarzyszyły Wam od małego: jak miał na imię ulubiony szczeniak z dzieciństwa mamy, a może kogoś z rodziny gonił kiedyś kogut?
 7. Co było rzeczą kultową, o której się marzyło? Czy to był jakiś gadżet / przedmiot/ ulubiona płyta/ książka / a może część garderoby?
 8. Czy wiesz, jaki był najszczęśliwszy dzień w życiu Twoich Dziadków, Rodziców? Twoich Dzieci?
 9. W co ubierali się Twoi rodzice? A Twoi dziadkowie? Co było wówczas krzykiem mody, a co jest teraz?

Porozmawiajcie o Waszych szkolnych latach:

 1. Jaki jest/był Twój ulubiony przedmiot w szkole i dlaczego? Jak wspominają szkołę Twoi Rodzice/Dziadkowie/Rodzeństwo?
  Zastanówcie się, kto z Was miał najbardziej surowego nauczyciela, jakiego przedmiotu uczył?
  Opowiedzcie w co się bawiliście na przerwach w szkole?
  Jakie były Wasze wycieczki szkolne? Opowiedzcie o tym dzieciom.
  Najgorszy dzień w szkole. A najlepszy? – opowiedzcie sobie o tych sytuacjach.

Pośmiejcie się razem!

 1. Opowiedzcie sobie jaki był najlepszy / najśmieszniejszy psikus, który komuś zrobiliście?
 2. Najdziwniejsza rzecz, jaką w życiu zjadłeś/aś? – podzielcie się tymi historiami z bliskimi!
 3. Zapytajcie członków rodziny: jakie jest ich najzabawniejsze wspomnienie z dzieciństwa?
 4. A gdybyście mieli okazję spotkać się z Waszymi przodkami, o co chcielibyście ich zapytać, co chcielibyście im powiedzieć?
 5. Czy zaliczyłeś kiedyś jakąś wpadkę kulinarną? Opowiedz o tym przyjaciołom, rodzinie.
 6. Pamiętacie psoty szczeniaka Waszej rodziny, albo zabawne miejsca w których lubił spać kot? A może w Waszej rodzinie są inne historie o psotnych zwierzakach? Podzielcie się nimi!
 7. Zapytaj członków rodziny niezawodnie sprawia, że się uśmiechają? Spróbuj ich rozbawić.

Refleksje i marzenia:

 1. Być szczęśliwym, spełnionym człowiekiem – porozmawiaj o tym z najbliższymi – co to dla nich oznacza?
 2. Opowiedzcie sobie – za co jesteście najbardziej wdzięczni?
 3. Porozmawiajcie o tym, czy wolicie mieć wszystko zaplanowane, czy też działać spontanicznie?
 4. Czy zdarzyła Ci się jakaś porażka / niepowodzenie, które wyszło na dobre? – podziel się tym ze swoimi bliskimi.
 5. Czy nadal marzysz? Jakie masz teraz marzenia? Zapytaj o to swoich rodziców/dziadków.
 6. Porozmawiajcie o wakacjach marzeń. Czy udało Wam się spędzić takie wakacje?

Bądźmy w tym roku 15 maja razem, a nie „obok siebie”!

Niech ten dzień stanie się dniem refleksji nad jakością naszych relacji z najbliższymi.
Zatrzymajmy się na tę chwilę, przyjrzyjmy się sobie i naszym rodzinom.
Zadajmy sobie pytanie: Kiedy ostatnio dowiedziałem/am się czegoś nowego o moich najbliższych? Kiedy ostatnio zrobiliśmy coś razem?

Zapraszamy do rodzinnej Gry: ASK ME!
To integracyjna gra, która angażuje nie tylko wszystkich członków rodziny lecz także grono znajomych w pracy. Odpowiadajcie na pytania, uczące ciekawości, współpracy, słuchania, kształtujące postawy empatyczne.Zdjęcie na środku
Wzmacniajcie międzypokoleniowe więzi z rodziną i poznawajcie lepiej siebie w pracy! Więcej informacji: „Karty ASK ME”

Zamów karty ASK ME

 

Wybierz edycję kart ASK ME

Zagrajcie w karty ASK ME!

To integracyjna gra, która angażuje nie tylko wszystkich członków rodziny lecz także grono znajomych w pracy. Odpowiadajcie na pytania, uczące ciekawości, współpracy, słuchania, kształtujące postawy empatyczne. Wzmacniajcie międzypokoleniowe więzi z rodziną i poznawajcie lepiej siebie w pracy.

Gra ASK ME jest okazją, by w niebanalny i wesoły sposób dotknąć tematów, których nie poruszamy na co dzień.

Codzienna komunikacja opiera się na omawianiu bieżących wydarzeń. Nie uwzględnia ona nazwania najgłębszych uczuć i pragnień. Brakuje nam czasu, żeby wspólnie wspominać i marzyć, często nie chodzi nawet o czas ale i odpowiedni kontekst, okazję do rozmowy. Zwłaszcza, gdy czujemy, że oddalamy się od siebie. Kiedy np. spytać dorastające dziecko o marzenia, gdy ono żyje już w innym świecie? Jak to zrobić, żeby zechciało odpowiedzieć?

Istnieje również możliwość indywidualizacji pudełka kart – z dodaniem logotypu firmy.

Szczegółowe informacje i zamówienia: Agata Gajewska, +48 502 319 350, agata.gajewska@humanites.pl

Więcej o grze ASK ME

 • Czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, stale jest go za mało, ciągle gdzieś się spieszymy, a najważniejsze sprawy często odkładamy na później. Mamy wiele ról, obowiązków, zainteresowań i innych zobowiązań. Czasu nie da się rozciągnąć, ale możemy zadbać o jego jakość.
 • Pytania sprawiają, że odkrywamy na nowo, otwieramy się, zbliżamy się do siebie. Karty inspirują do ciekawych rozmów i w domu i w pracy! W grze ASK ME to ciekawość dyktuje warunki: Co inspiruje mojego męża? Co czuje moja żona? Jaki jest mój syn? Jak wygląda świat oczami mojej córki? Czego pragnie dziadek? Za czym tęskni babcia? O czym marzy moja koleżanka z działu? Co wspomina mój szef?
 • Zadania z kart to zaproszenie do wspólnej zabawy rodzinnej lub zespołowej, gdzie doświadczamy współpracy i radości, budujemy relacje, dzielimy się doświadczeniem i kolekcjonujemy wspólne przeżycia.

DODATKOWE KORZYŚCI

 • Lepsze poznawanie siebie
 • Rozwój samoświadomości
 • Ćwiczenie komunikacji
 • Rozwijanie współpracy

Kupując karty ASK Me wspierasz ideę globalnego ruchu na rzecz bliskości Dwie Godziny dla Rodziny. Przychody uzyskane ze sprzedaży wspierają działalność Instytutu Humanites (humanites.pl)
Zamów karty ASK ME.

Karty ASK ME to świetny prezent dla pracowników i ich rodzin! Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin możecie podarować im nie tylko 2 godziny, ale również tę grę!

Ile sztuk potrzebuję?
Zachęcamy, by zamawiać karty po kilka – kilkanaście sztuk dla firmy, by dać je w prezencie swoim zespołom pracowniczym. Jedna talia kart kosztuje tylko 18 zł!

Wersje językowe
Karty występują w edycji angielskiej. Podaruj je swoim obcojęzycznym pracownikom, zaproponuj grę w zagranicznym oddziale swojej firmy lub wykorzystaj je do komunikacji w języku angielskim lub nauki angielskiego z rodziną.

 

Zachęcamy Was do pobrania grafik i materiałów towarzyszących kampanii 2 Godziny dla Rodziny. Dla Człowieka. #2022. Publikujcie je na Waszych kanałach, prześlijcie do Pracowników, podzielcie się z Waszymi partnerami biznesowymi:

Treści listów:

Grafiki, bannery i plakat:

Spodobała Wam się nasza akcja?
Dołączcie do grona naszych Ambasadorów i Partnerów – zapraszamy!

Zostań Partnerem akcji 2h4Family, oferta współpracy: pobierz plik
Zostań Ambasadorem akcji – 2h4Family, Global Social Movement: pobierz plik

W razie pytań, zapraszamy serdecznie do kontaktu!
Koordynatorka akcji:
Katarzyna Lorenz
katarzyna.lorenz(at)humanites.pl
+48 505 017 957


#2h4family to sprawdzony od 11 lat pomysł Humanites, na zbliżanie ludzi w pracy i w rodzinach, budujący wysoką kulturę pracy i zaangażowania. To propagowanie kultury dobrostanu, w której biznes realizuje swoje cele, a ludzie odnajdują sens!

15 maja – Międzynarodowy Dzień Rodzin – to doskonała okazja, aby na chwilę zatrzymać się i zastanowić, kiedy po raz ostatni dowiedzieliście się czegoś nowego o swoich bliskich. Taka idea przyświeca globalnemu ruchowi społecznemu Dwie Godziny dla Rodziny. Głęboko wierzymy w to, że ciekawość, uważność i dobre rozmowy są tym, co tworzy prawdziwe, autentyczne więzi. Zachęcamy więc Was, abyście wsparli w tym Waszych pracowników i podarowali im symboliczne dwie godziny, które oni przeznaczą na magiczny czas z najbliższymi.

Oto jak się włączyć w naszą akcję:

 • Zarejestrujcie firmę, do 15 maja: Formularz rejestracji
 • Skrócenie dnia pracy o symboliczne „Dwie Godziny”. Zastanówcie się nad podarowaniem tych dwóch godzin 15 maja lub w innym korespondującym z tą datą terminie. To nie jest obowiązkowe, choć 90% pracodawców skraca ten dzień. Wiele firm przekłada celebrowanie przysłowiowych 2 godzin na inne „rodzinne” dni, są to to na przykład: 1 września albo 1 czerwca. Często też inny „elastyczny” termin wynika ze specyfiki działania organizacji.
 • Namówcie Wasz Zespół do spędzenia tego czasu z bliskimi i to najlepiej międzypokoleniowo! Głównym celem #2h4family jest zainspirowanie Państwa i Państwa pracowników, aby ten dzień zadedykować dobrej rozmowie, wspomnieniom, poznawaniu się czy wspólnym poszukiwaniu tożsamości swojej Rodziny. Ten czas służy wzmacnianiu międzypokoleniowych więzi w rodzinach, w środowisku pracy, w naszym najbliższym społecznym otoczeniu.
 • Skorzystajcie z gotowych inspiracji, pomysłów i materiałów w zakładkach: Do pobrania, Jak celebrować.
 • Prześlijcie nam informację o sposobie realizacji kampanii w Waszej firmie: zdjęcia, przykłady pomysłów i aktywności, którymi Państwo wzbogaciliście świętowanie.

W ten sposób Wy, jako Pracodawca, Dział HR wspieracie pracowników w łączeniu ról zawodowych i prywatnych: budując kulturę, w której zatrudniamy człowieka, widząc go niego holistycznie, a nie tylko jako pracownika.

Dodatkowe elementy akcji #2h4Family to:

 • Udział w konkursach: dla Pracodawców i Pracowników – będą ogłaszane na stronie i na naszych kanałach w mediach społecznych: FB 2h4family, FB undacjahumanites
 • Zakup kart ASKME – to rodzinna lub zespołowa zabawa, w której doświadczamy współpracy i radości. Budujemy relacje i dzielimy się doświadczeniem. Pytania sprawiają, że odkrywamy na nowo, otwieramy się, zbliżamy się do siebie. Karty inspirują do ciekawych rozmów.
  Karty są „cegiełkami” na kolejną edycję akcji

Jesteśmy dumni, że na przestrzeni ostatnich lat nasze działania wsparło wiele znakomitych osobowości. W naszą akcję zaangażowali się między innymi: Andrzej Seweryn, Roma Gąsiorowska, i Kamil Stoch, Stanisław Sojka, Profesor Jerzy Bralczyk czy niezwykła DJ Wika. Ze wzruszeniem wspominamy także wsparcie, którego nam udzielił kilka lat temu Pan Zbigniew Wodecki.

Akcja Dwie Godziny dla Rodziny jest bardzo ceniona przez pracowników! pojawia się w top 10 benefitów wskazywanych w ogólnopolskich badaniach satysfakcji pracowników. Kampania nie tylko wzmacnia rodziny i zespoły w firmach, ma także pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne ludzi, a w efekcie działa na całe społeczeństwo.

W ostatnich latach #2h4family zmienia się w Globalny Ruch Społeczny na Rzecz Bliskości! Uczestniczy w niej już ponad milion pracowników, 1100 firm z 18 krajów.