W październiku, podczas konferencji „Samotność, rynek pracy, innowacje.Człowiek i biznes w świecie AI” podsumowaliśmy ostatnie działania w kluczowych projektach Instytutu Humanites. W konferencji wzięli udział liderzy z poziomu executive: prezesi, kadra zarządzająca biznesem, działy marketingu i HR, a także Partnerzy i media. To przedstawiciele firm i instytucji, którzy wierzą, że miarą prawdziwego sukcesu jest nie tylko wynik, ale i sposób jego osiągania.
Gość specjalny – Ewa Ewart
Gościem specjalnym konferencji była Ewa Ewart – doceniana w Polsce i na świecie dziennikarka i wielokrotnie nagradzana reżyserka filmów dokumentalnych, specjalizującą się w filmach przełomowych i mocno przemawiających do odbiorcy. Większość swojego życia zawodowego spędziła w Wielkiej Brytanii, pracując dla telewizji BBC. Od kilku lat jest prezenterką pasma filmów dokumentalnych o tematyce zagranicznej w TVN24 i TVN24Bis.
Rozmowę z Ewą Ewart przeprowadziła Zofia Dzik, prezeska Instytutu Humanites.
Raport #Wellbeing. Dobre praktyki pracodawców 2024
Kolejnym punktem wydarzenia była prezentacja Raportu #Wellbeing. Dobre praktyki pracodawców 2024, który powstał na podstawie odpowiedzi przeszło tysiąca pracowników z firm zatrudniających łącznie ponad 19 tysięcy osób.
Badanie objęło szerokie spektrum zagadnień, jak np. integracja ról zawodowych i prywatnych, poczucie identyfikacji z firmą czy wielowymiarowy rozwój. Prezentacji raportu dokonała Jolanta Jakóbczyk, wiceprezeska Instytutu Humanites i dyrektorka Pionu HR w Erbud S.A.
Zachęcamy do zapoznania się z raportem – KLIKNIJ
Gala konkursu Firma Przyjazna Rodzinie / Firma Przyjazna Człowiekowi
Badanie odbyło się przy okazji czwartej edycji konkursu Firma Przyjazna Rodzinie / Firma Przyjazna Człowiekowi organizowanego przez Instytut Humanites. Firmy są w nim oceniane pod względem strategicznego podejścia do kapitału ludzkiego, spójności realizowanych polityk dotyczących dobrostanu oraz całościowego spojrzenia na człowieka i kulturę pracy.
Nasza konferencja była okazją, by wręczyć statuetki wyróżnionym w konkursie firmom. Wyróżnienia otrzymali:
Więcej o wyróżnionych firmach przeczytasz w artykule – KLIKNIJ
Panel ekspercki: samotność, AI, raportowanie ESG
Konferencja była źródłem inspiracji do rozmowy o wyzwaniach jakie stoją przed biznesem w czasach nowych wyzwań, takich jak samotność, AI, raportowanie ESG. Uczestnicy panelu (Tomasz Kukulski – prezes Bibby Financial Services, Robert Domagała – Dell Technologies Polska, Emilia Urich – Autopay S.A., Dominika Matusiak – Grupa Wirtualna Polska i Zofia Dzik, prezeska Instytutu Humanites) rozpoczęli rozmowę od wyzwań przed rynkiem pracy.
„Każdy z nas zetknie się z dwoma trudnościami: innowacyjność i rola człowieka (…) oraz presja zatrudnieniowa. Trzeba ciągle myśleć o tym, jaki rozmiar i kształt organizacji jest odpowiedni do bardzo wymagającej przestrzeni konkurencyjnej” – Tomasz Kukulski
„Wierzę w poszukiwanie świadomego, odpowiedzialnego, spójnego przywództwa. Dla mnie przywództwem przyszłości będzie dbałość nie tylko o wynik, ale też o sposób jego osiągnięcia (..). Rozmawiając tutaj szukamy odpowiedzi na pytanie jak korzystać z technologii, ale też uwzględniać element kosztu społecznego” – Zofia Dzik
„Widzimy jak rynek się zmienia, szczególnie na rynku konkurencji z social mediami (…). Odpowiedzią na wyzwania było wymieszanie zespołów. U nas zespoły technologiczne są razem z biznesem czyli zespoły, które odpowiadają za nowe rozwiązania i to, co będziemy robić pracują z zespołami technicznymi, które swoją wiedzą mogą podpowiedzieć, co możemy zrobić, żeby być innowacyjni (..). Zarządy też to musiały zrozumieć i musiały się zmienić” – Dominika Matusiak
„Zwinność biznesowa wiąże się z zatarciem podziału pomiędzy IT i biznesem. Innowacje i czas wdrożenia są ważne, żeby nie przespać rzeczy, które dzieją się na rynku szybko. Obecnie biznes to IT i cyberbezpieczeństwo to też IT (..). Cyberbezpieczeństwo to nie tylko to czy nie klikamy w podejrzane maile czy nie wchodzimy w podejrzane strony, ale też bezpieczeństwo w łańcuchach dostaw” – Robert Domagała
„Czas pandemii i rozwoju nowych technologii to czas, kiedy więcej ze sobą rozmawiamy (…) i z coraz większą uważnością patrzymy na to, jak ze sobą pracujemy. Rozpoczynając od procesu rekrutacji, gdy nie rozmawiamy tylko o kompetencjach, ale przyglądamy się sobie nawzajem i traktujemy relację bardzo partnersko (…)” – Emilia Urich.
Panel ekspercki prowadziła Lidia Marcinkowska – co-founder LegacyApp.
Najlepsze realizacje akcji HumanBe – Dwie Godziny dla Rodziny / dla Człowieka
Podczas konferencji wyróżniliśmy również najlepsze realizacji akcji “HumanBE – 2 godziny dla Rodziny/ dla Człowieka”. W tym roku podium należało do trzech firm:
Przyznaliśmy też wyróżnienia. Więcej o nich przeczytasz na naszej stronie.
Zachęcamy również do obejrzenia pomysłów naszych laureatów w opracowaniu Dobrych Praktyk.
Ambasadorzy akcji HumanBE – Dwie Godziny dla Rodziny/ dla Człowieka!
Podziękowaliśmy firmom, które pomagają nam przekraczać granice Polski, dzięki którym nasza akcja dociera na wszystkie kontynenty i do blisko 60 krajów! Te firmy to:
Jeśli planujesz udział w akcji i zaanażowanie zagranicznych oddziałów firmy, zapraszamy do zapoznania się z prezentacją akcji “HumanBE – Dwie Godziny dla Rodziny / dla Człowieka” w języku angielskim.
Partnerzy Wydarzenia:
Fundacja CRIDO, Dell Technologies Polska, ERBUD S.A, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego
Patroni Medialni:
Grupa Wirtualna Polska, KOMPAS ESG, Raport ESG, Raport CSR
Instytut Humanites szacuje, że beneficjentami akcji #2h4family, która w ciągu ostatnich lat przekształciła się w Globalny Ruch na Rzecz Wielkiej Społecznej Zmiany kultury pracy i stylu życia, jest już 3 000 000 pracownic i pracowników.
Wokół akcji „HumanBE – Dwie Godziny dla Rodziny | dla Człowieka” skupieni są pracodawcy – liderzy i pionierzy Wielkiej Społecznej Zmiany kultury pracy i stylu życia.
Zapraszamy do kontaktu firmy zainteresowane przystąpieniem do akcji Dwie Godziny dla Rodziny/Człowieka:
adriana.proszak(at)humanites.pl
Do zobaczenia!
Zespół Instytutu Humanites